Сумельский монастир

Сумельский монастир

Сумельский монастир

Сумельский монастир

Розташований на крейдяній скелі Трабзона монастир Панагія Сумела протягом багатьох століть користувався особливою увагою візантійських імператорів. У Сумельском монастирі зберігалася одна з головних православних святинь — чудотворна ікона Богородиці Панагії Зуміла, яка, за переказами, була написана рукою святого апостола Луки.

Вважається, що монастир заснував монах з Афін по імені Варнава зі своїм племінником Софронієм. Переказ свідчить, що в IV ст. ченцям з’явилася Богородиця, яка дала їм наказ: забрати з храму Великої Панагії у Фівах її ікону, написану Євангелістом Лукою, відвезти її на гору Крейди у Трабзоні і заснувати монастир. Ченці виконали її прохання і в 386 році заснували монастир.

Ще одна легенда свідчить, що під час будівництва нового монастиря пустельникам надали велику допомогу насельники розташованого на горі Завулон багатого монастиря Іоанна Предтечі. Друга назва цього монастиря звучало як “Вазелон”. Аж до 1800 року в знак вдячності та на згадку про цю братньої допомоги Сумельский монастир щороку відправляв у Вазелонский “50 судин з воском, і оливою з 12 окад”. А кожні сім років відправляли семирічного мула.