Спаський собор Спасо-Преображенського монастиря

Спаський собор Спасо-Преображенського монастиря

Спаський собор Спасо-Преображенського монастиря

Спаський собор Спасо-Преображенського монастиря

Спаський собор Спасо-Преображенського монастиря знаходиться в місті Муромі і являє собою трехабсідний п’ятиглавий храм-пам’ятка архітектури XVI століття. Входить в ансамбль чоловічого монастиря Муромській єпархії Російської Православної Церкви, на лівому березі річки Оки.

Собор споруджений за наказом Івана Грозного в пам’ять перемоги над Казанню, на місці дерев’яної церкви. Прийнято вважати, що будівництво було розпочато в 1560-х роках. Будинок зовні виглядає підкреслено монументально, а п’ять цибулинних глав встановлені на широких «барабанах» з вузькими вікнами, що висвітлюють нутро храму. Собор відрізняється суворою простотою, суворістю, скромною орнаментацією.

В інтер’єрі всередині храму головує міць нічим не розділених стін і квадратних стовпів, плавно перетікають у важкі склепіння. Будівля собору було дещо змінено після того, як у 1839 році за проектом архітектора Я. Петрова з західного боку до нього була прибудована трапезна, крита широка паперть, збільшені віконні прорізи. Істотні перебудови були проведені при реставрації Спаського собору в 1885 році.

У 1990-ті роки реставратори по можливості повернули унікальному пам’ятнику свій первісний образ, але були збережені деякі перебудови несуть на собі відбиток минулих епох, не руйнуючи його цілісного образу.