Софийско-Успенський кафедральний собор

Софийско-Успенський кафедральний собор

Софийско-Успенський кафедральний собор

Софийско-Успенський кафедральний собор

Є ще і третій факт унікальності Софийско-Успенського собору: це перша кам’яна будівля церкви в Сибіру. Побудоване воно було до 1686-му році замість згорілого дерев’яного Софійського собору. Будувався новий храм за кресленнями Вознесенського собору, розташованого в Московському кремлі. Будівельники – московські і устюжские майстра, очолювані Герасимом Шарыпиным і Гаврилом Тютиным. Згодом храм неодноразово перебудовувався і до нас дійшов у зміненому вигляді. У 1684-му році, під час будівельних робіт, обрушилася верхня частина будівлі разом з головним куполом.

У 1920-х роках старовинний собор був закритий, його цінності, конфісковані, а приміщення надійшли в користування «Союз-хліба» в якості складу зерна. Потім кілька років пустувало, старів і готувалося обсипатися зовсім. Але в 1961-му році його відреставрували, зняли хрести і влаштували в ньому музей.

У 1989 році, у відповідь на повторне прохання архієпископа Феодосія, Софійський собор був переданий «релігійній громаді Руської Православної Церкви «для використання в молитовних цілях». Після того, як будівля церкви нарешті потрапило в «релігійна громада», розпочалися ремонтні роботи, які до 1994-го року були практично завершені. Оновлений храм освятив патріарх Алексій II, і з цього моменту він став кафедральним собором Тобольско-Тюменської єпархії і головним храмом Тюменської духовної семінарії.