Собор Ікони Божої Матері Знамення в Знамянському монастирі

Собор Ікони Божої Матері Знамення в Знамянському монастирі

Собор Ікони Божої Матері Знамення в Знамянському монастирі

Собор Ікони Божої Матері Знамення в Знамянському монастирі

Величний червоноцегляний Знаменський собор, розташований в Заряддя, був заснований в 1631 році, а освячений в 1684 році. Це все, що залишилося від чоловічого монастиря, колись знаходився на цій території. Назва обителі і самої церкви походить від імені фамільної святині сімейства Романових – ікони Знамення Божої Матері Новгородської, вважають одним з перших іконописних зображень Богородиці.

Фахівці називають дві можливі причини виникнення обителі і церкви: смерть черниці Марти (в миру – дружини Федора Романова) або народження спадкоємця престолу Олексія Михайловича. Саме в цей рік надійшли щедрі пожертви.

Спочатку була побудована холодна домова церква, але після страшної пожежі 1668 року на кошти боярина Івана Милославського була побудована новий Знаменський собор. Будували цей красивий п’ятиглавий храм майстри з Костроми Федір Григор’єв і Григорій Анісімов. Про це знайшли інформацію в документах, замурованих в стіни. Фасад храму виконаний у споконвічно російських традиціях, а його зводи спиралися на могутні стіни. Знаменська церква була двоярусною: у верхній частині розташовувалися літній храм, а в нижній – теплий приділ Афанасія Афонського і трапезна. Згодом, нижній храм переосвятили на честь святого Сергія Радонезького з приділом Миколи Чудотворця.

Звичайно, цей приголомшливий храм не уникнув історичних подій нашої країни. Його кілька десятиліть реставрували, закривали і використовувалися як музейну і концертний майданчик. Тільки в 1993 році після тривалих реставраційних робіт відновилися богослужіння.