Піраміда «Перехрестя» в Коба

Піраміда «Перехрестя», або по-індійськи Xaibe – один з найбільш цікавих монументів археологічного комплексу давнього майянського міста Коба, розташована між полем для гри в м’яч і пірамідою Нооч Мультивітамін. У Xaibe є й кілька інших назв – «Перехрестя», «Овальний храм», «Оглядова вежа», «Астрономічна обсерваторія».

Піраміда Xaibe являє собою прямокутне на підставі конусоподібний четырехъярусное споруда з сірого каменя, що стоїть на перехресті чотирьох доріг – сакбе, що мали не тільки транспортний, але і релігійне значення в древнеиндейской культурі. Одна з сакбе, що йде від Xaibe до Чичен-Итце, є найдовшою майянской дорогою – її протяжність – близько 100 кілометрів, – і однією з найдавніших.

Сакбе ретельно очищалися від дерев і були вимощені білим вапняком, що створювало чудову видимість вздовж них навіть вночі. Звідси інша назва Xaibe – «Оглядова вежа». Про це ж свідчать і дві кам’яні сходи, що ведуть на вершину піраміди. Назва «Астрономічна обсерваторія» передбачає, що з вершини Xaibe майя спостерігали не тільки за околицями, але і за світилами, а назва «Овальний храм» вказує на релігійне значення монумента, яке безсумнівно підтверджує і його розташування на перехресті чотирьох сакбе.