Памятник Івану Федорову

Памятник Івану Федорову

Памятник Івану Федорову

Пам’ятник Івану Федорову встановили у Львові в 1977 році, на честь четырехсотлетия початку друкування книг на території України. Велична бронзова скульптура знаходиться на вулиці Підвальній, неподалік від Ратуші і центру міста.

Федоров був людиною всебічно освіченою, талановитою, разюче енергійним, цілеспрямованим. Саме він видав першу російську «Абетку», «Острозьку біблію», “Апостол”, “Часослов”, а також багато інших світських і духовних книг. Відомо, що, крім друкарства, він займався збройовим справою, лив гармати і навіть став винахідником багатоствольною мортири оригінальної конструкції.

Сучасники визнавали і високо цінували заслуги Івана Федорова. Його приймали при дворах Івана Грозного, австрійського імператора, польського короля, курфюрста Саксонії.

До Львова відомий першодрукар приїхав в 1572 році і заснував тут друкарню, яка перебувала на сусідній вулиці, за квартал від пам’ятника.
Іван Федоров помер у передмісті Львова в 1583 році. Похований він був в Онуфріївському монастирі.

Місце для пам’ятника обрано практично ідеально: скульптура встановлена на тлі міського архіву, обличчям до Успенської церкви та руїн фортечних стін. Праворуч знаходиться будівля колишнього Домініканського костелу, зліва – Порохова Вежа. Навколо постаменту розкинулись найбільші у Львові розвали букіністичних книг.