Музей Берестя

Музей Берестя

Музей Берестя

Музей Берестя

Муей “Берестя” – археологічний філія Брестського краєзнавчого музею. Протягом більш ніж 20 років тут проводилися розкопки під керівництвом доктора історичних наук П. Лисенко. За цей час було виявлено безліч стародавніх дерев’яних будівель XI-XIII століть, а також фрагменти вуличних мостових, огорожі, різні предмети побуту того часу.

Велика концентрація цінних знахідок на порівняно невеликій площі дозволила створити тут незвичайний музей. Він відкрився в 1972 році. З сучасних матеріалів зведений спеціальний павільйон, що нагадує зовні стародавнє житло, всередині представлений розріз землі, що відкриває місто стародавнього часу – розкоп. Зали виконані як ніші і розділені на декілька тематичних розділів: виникнення та історія стародавнього Бересті, планування і забудова міста, ремесла; землеробство, тваринництво, мисливство та рибальство, торгівля, культура; реконструкція житла берестянина (XIII ст.), історія дослідження Бересті.

Тут налічуються тисячі різноманітних експонатів, які малюють картину економічного та культурного життя древнього городища. Але основа експозиції – це розкоп. На 4-метровій глибині знаходиться частина ремісничого кварталу з житловими та господарськими будівлями XIII століття, вуличними мостовими, залишками глинобитних печей. Культурний шар товщиною до 7 м і висока вологість дозволили зберегти багато з будівель на 5-9 вінців, деякі навіть на 12 вінців, що є великою рідкістю. Щорічно в музеї проводяться виставки експонатів з археологічної колекції, діє постійна виставка «Археологічні пам’ятки Брестчины».

Дослідження на території стародавнього Бреста остаточно вирішили питання про засновників міста. Ними були дреговичі, одне з східнослов’янських племен.