Монастир Святого Юра

Монастир Святого Юра

Монастир Святого Юра

Монастир Святого Юра

Монастир Святого Юра є пам’яткою архітектури міста Червонограда та належить до Української греко-католицької церкви.

Святоюрській монастир був заснований для ордену василіан воєводою Салезием Потоцьким на початку 1763 року. Основне призначення монастиря – турбота про місцевих та сусідніх парафіях та проведення народних місій.

На місці давніших дерев’яних будівель монастиря, у 1771 – 1776 роках, звели нові келії. Внаслідок пожежі, будинок було пошкоджено, і лише в 1888 році повністю відновлено та розширено. В плані будівля монастирських келій Р-образне, двоповерховий, побудований з цегли в стилі пізнього класицизму і бароко. Фасад оформлений досить просто, винятком є лише північно-східна частина: тут у декорі використані плоскі лопатки та віконні наличники, виконані у вишуканому бароковому стилі.

Монастирський комплекс включає велику церкву Святого Юра, що складається з трьох об’ємів, центральний об’єм якої, увінчаний красивим куполом еліпсоїдної форми. Фасад будівлі підкреслює виступає ризаліт, завершений трикутним фронтоном.

Монастир то закривали, то створювали на його базі філіал Львівського музею історії релігії і атеїзму, а деякий час, у його будинку була організована картинна галерея. Але з 1999 року монастир Святого Юра знову відновив свою діяльність.