Монастир Гелаті

Монастир Гелаті

Монастир Гелаті

Монастир Гелаті

Монастир Гелаті перебуває в Кутаїсі. Кутаїсі видно з території монастиря, до міста всього 2-3 кілометри, але між містом і монастирем пролягає невеликий хребет.Монастир побудований на високому прохолодному місці, від нього гарний вид на округу і на далекі Рача-Лечхумские гори.

Монастир Гелаті заснований царем Давидом Будівельником в 1106 році, трохи пізніше Руисско-Урбнісского собору (1103), в період церковних реформ. В 1923 році монастир був закритий. В даний час Монастир Гелаті – філія Кутаїського державного історико-етнографічного музею. Гелаті складається з 3 крестовокупольных храмів: Різдва Богородиці (В цьому соборі похований сам цар Давид) і церков – Святого Георгія і Святого Миколая Чудотворця, триярусної дзвіниці (16 ст.) і служб.

У монастирі Гелаті поховані майже всі царі епохи Золотого Століття, а так само кілька царів Імереті – Соломон I і Соломон II.

У консі головного храму збереглася знаменита мозаїка Гелаті. У західній стоє – фрески XII століття, на яких представлено церковне зібрання, а в південному эквдере два портрети Давида Нарини (онук цариці Тамари і Давида Сослані від дочки Русудан) виконані в XIII столітті. У монастирі Гелаті зберігалися багато прикрашені і мініатюрами оформлені грузинські рукописи. Їх багатий фонд тут з давніх часів існував.

Після приєднання Імеретинського царства до Россииской Імперії (1810 р.) монастир Гелаті з церковної сентории був перевиден в статус державної установи – став монастирем штату.
У 1923 р. монастир закрили. Зараз монастир Гелаті є філією Кутаиского державного історично-етнографічного музею.