Дім на набережній

Дім на набережній

Дім на набережній

Дім на набережній

Назва «Будинок на Набережній» житлового комплексу на вулиці Серафимовича з одного боку і на Берсеневській набережній з іншого боку, дав письменник Юрій Трифонов, який колись жив там. Офіційна його назва – житловий будинок Рад ЦВК РНК СРСР або «Будинок уряду».

Житловий комплекс займає 3 га на Болотному острові. На “велику землю» звідси можна потрапити через Великий і Малий Кам’яні мости. У будівлі 12 поверхів, і 25 під’їздів.

Будинок уряду будувався з 1927 по 1931 роки і призначався для сімей членів ЦК партії (тоді вона називалася ВКПб), народних комісарів, старих більшовиків, Героїв СРСР, вчених, відомих письменників та інших представників радянської «верхівки». Будинок будувався за проектом архітектора Б. Иофана, під особистим наглядом Рикова. Куратором будівництва був призначений Ягода. Це величезна на ті часи споруда мала свій клуб (зараз «Театр естради»), ощадкасу, кінотеатр, їдальню, дитячий садок, пральню і навіть спортивний зал. У внутрішньому дворі можна було прогулятися вздовж клумб і фонтанів. У квартирах: дубовий паркет, художні розписи на стелі, меблі (підлягала інвентаризації), здавалося б, живи і радій.

Але криваві тридцяті не обійшли прославлених мешканців стороною, а навпаки, вдарили по них у першу чергу. Старих більшовиків і членів ЦК репресували цілими сім’ями, мешканці змінювали один одного з лякаючою швидкістю. Одинадцятий під’їзд був нежилий, з якою метою використовувався достеменно невідомо, але ясно одне, що він перебував у віданні ЧК.

Сьогодні в Будинку на Набережній крім житлових квартир розташовується музей, кінотеатр «Ударник», «Театр естради», Будинок преси і маса інших організацій. Про його історію написані книги, зняті фільми, публікуються статті в пресі. Але, незважаючи на це, кам’яний колос раніше зберігає безліч таємниць і тому розбурхує уяву сучасників