Біла вежа

Біла вежа

Біла вежа

Біла вежа

В кінці XVI століття Новгород був оточений потужною оборонною стіною – земляним валом. Незахищеними залишалися лише берега Волхова. Тому в кінці XVI століття на південь і північ від Кремля були побудовані кам’яні вежі. До наших днів збереглася лише одна з них – Олексіївська, або Біла вежа. Свою назву вона отримала завдяки кольору стін, які були поштукатурені.

Олексіївська вежа була побудована в 1582-1584 роках і була одним з центрів гарматної оборони на підході до міста з південного боку. Була й друга задача, більш утилітарна, яка полягала в тому, щоб в разі небезпеки запобігти можливий прорив до Кремля по березі Волхова уздовж вала.

Вежа має чотири яруси: на трьох розташовувалися бійниці, а останній ярус мав зубці. У плані споруда кругле, зовнішній діаметр складає 17 метрів, внутрішній – близько 8 метрів. Товщина стін на рівні першого ярусу дорівнює 4,5 метрів. Загальна висота вежі без намету перевищує 15 метрів. Фундамент Олексіївської вежі дуже потужний, що складається з вапнякової плити і облицьований великими гранітними валунами, які виступають як назовні, так і всередину вежі. Почасти завдяки своєму міцному фундаменту, придавшему стійкості, вежа “дожила” до наших днів, адже збудована вона на насипному грунті.

Зараз відреставрована вежа самотньо височіє на тлі валу, але варто трохи розігратися уяві, то легко уявити, наскільки значною виразною була картина оборонних укріплень Новгорода всього кілька століть тому…